EASTER STAMPEDE 7TH & 8TH APRIL - KAIKOHE SPEEDWAY 2 DAY MEET - LAP RESULTS
DAY ONE
Super Men
Round One: 1. 99A Shane MacIntyre, 2. 97 Ray Jordan, 3. 69 Cordell Armstrong 4. 58 Max Andresen
Round Two: 1. 99A Shane MacIntyre, 2. 67k Warwick Taylor, 3. 58 Max Andresen, 4. 4 Shane Hick
Round Three: 1. 68 Mike Foster, 2. 99A Shane MacInteer, 3. 69 Cordell Armstrong, 4. 4 Shane Hick
Mini Stock A
Round One: 1. 21 Luke Pitman, 2. 11 Ryan McIndoe, 3. 84 Stephen Smyth
Round Two: 1. 21 Luke Pitman , 2. 84 Stephen Smyth, 3. 42M Dave Pitman, 4. 96A Canaan Jorelan
Round Three: 1. 21 Luke Pitman , 2. 93 Amy McLaren, 3. 84 Stephen Smyth, 4. 42m Dave Pitman
Production Men
Round One: 1. 555 Boss Harris, 2. 101 Tony Taylor, 3. 25D Craig Nash, 4. 71 Andrew Belcham
Round Two: 1. 92 Pene Hohepa, 2. 51 Steve Hannon, 3. 555 Boss Harris, 4. 3
Round Three: 1.555 Boss Harris, 2. 49 Bruce Mallindine, 3. 101 Tony Taylor, 4. 8 Rex Roycroft
C Grade Men A
Round One: 1. 118 Geoff Clark, 2. 74 Lewis Allen, 3. 7 James Ellis, 4. 29K Karl Sturmfells
Round Two: 1. 80 Myles Greenwood, 2. 33 Nic Sparrow, 3. 45, 4. 69T Percy Poharama
Round Three: 1. 33 Nic Sparrow, 2. 118 Geoff Clark, 3. 65 Tom Power, 4. 69K Dave Seymour
LTD Men
Round One: 1. 74A Scott Lansdowne, 2. 13A Kyle Webster, 3. 68A Dan Oliver, 4. 61A Roy Walker
Round Two: 1. 61A Roy Walker, 2. 74A Scott Lansdowne, 3. 13A Kyle Webster, 4. 68A Dan Oliver
Round Three: 1. 10 Keith Wilson, 2. 78 Dave Fisher, 3. 74 Scott Lansdowne, 4. 61 Roy Walker
Novice/Youth
Round One: 1. 3K Brad Cross, 2. 20 Jareden Cross, 3. 69 Curtis Lambert, 4. 4 Fraser Blackblock
Round Two: 1. 20 Jared Cross, 2. 41k Laura Moor, 3. 3 Brad Cross, 4. 69 Curtis Lambert
Round Three: 1. 69K Curtis Lambert, 2. 68 Shaun Payne, 3. 20 Jaredon Cross, 4. 41k Laura Moor
B Grade Men
Round One: 1. 43 Stuart Hutton, 2. 74K Jessie Stoney, 3. 17 Stephen Corey, 4. 6D Peter Marquand
Round Two: 1. 6D Peter Marquand, 2. 25 Erik Molving, 3. 17 Stephen Corey, 4. 88 Ben Wright
Round Three: 1. 25 Erik Molving, 2. 74 Jesse Stoney, 3. 43 Stuart Hutton, 4. 40 Karl Sturmfells
STD Stock Car
Round One: 1. 55H Neville Hazleton, 2. 99H Mark Powell, 3. 88 Justin Hutchby, 4. 19 Gary Miles
Round Two: 1. 818 Darcet Merant, 2. 55H Neville Hazleton, 3. 28H Fi Wallbank, 4. 99H Mark Powell
Round Three:
C Grade Men B
Round One: 1. 23K Dave Cortesi, 2. 37K Craig Shortridge, 3. 95D Chris White, 4. 41D David Jones
Round Two: 1. 45t Russell Frear, 2. 23K Dave Cortesi, 3. 29K Sturmfells, 4. 25K Vaughan Langrish
Round Three: 1. 8T Craig DeWaal, 2. 41D David Jones, 3. 37K Craig Shortridge, 4. 95D Chris White
Mini Stock
Round One: 1. 77 Kyle Simpson, 2. 72 Paul Williams, 3. Nick Simpson, 4. 97 Lance Johnson
Round Two: 1. 97M Lance Johnson, 2. 11R Ryan McIndoe, 3. 72 Paul Williams, 4. 84M Smyth
Round Three: 1. 84M Smyth, 2. 96A Roger Johnson, 3. 97 Lance Johnson, 4. 93 Amy McLaren
Super/LTD
Round One: 1. 10 Debbie Wilson, 2. 74 Angie Wintle, 3. 11 , 4. 144 Chloe Blacklock
Round Two: 1. 10 Debbie Wilson, 2. 61 Julie Graydon, 3. 74 Angie Wintle, 4. 58 Shirley Andresen
Round Three: 1. 10 Debbie Wilson, 2. 44 Chloe Blacklock, 3. 61 Julie Graydon, 4. 74 Angie Wintle
B Grade Ladies
Car 38 Rose Sparrow won all three rounds
Production Ladies
Round One: 1. 51 Wendy Scott, 2. 49 Hine Thompson, 3. 20 Jessica Cross, 4. 101 Debbie Beadle
Round Two: 1. 4W Anita Sloot, 2. 20 Jessica Cross , 3. 49K Hine Thompson, 4. 8 Didi Munchaster
Round Three: 1. 4 Anita Sloot, 2. 20 Jessica Cross, 3. 49 Hine Thompson, 4. 25 Anita Nash
C Grade Ladies
Round One: 1. 24 Chloe Blacklock, 2. 45 Denise Frear, 3. 65 Shirley Power, 4. 7 Clair Bronsnam
Round Two: 1. 65M Shirley Power, 2. 24 Chloe Blacklock, 3. 45 Denise Frear , 4. 37K Kelly Aukett
Round Three: 1. 24 Chloe Blacklock, 2. 45 Denise Frear , 3. 7 Cara Stewart, 4. 37 Kelly Aukett
Quarter Midgets
Round One: 1. 4 Taylor Clark, 2. 91 Troy Kete, 3. 7 Aaron Wrightson, 4. 14 Jared Taylor
Round Two: 1. 4 Taylor Clark, 2. 14 Jared Taylor, 3. 7 Aaron Wrightson, 4. 6 Conner Clark
Jalopy
Round One: 1. 90k Myles Greenwood, 2. 62 Willie Profit, 3. 71 Andrew Belcham, 4. 13 Dwayne Tanner
Round Two: 1. 71 Andrew Belcham, 2. 13 Dwayne Tanner, 3. 23 Shane Hatcher, 4. 62 Willie Profit
Round Three:
Junior
Round One: 1. 33 Shane Wilson , 2. 28 Grace Foster, 3. 10 Roydon Heron
Round Two: 1. 74 Scott Wilson, 2. 33 Shane Wilson, 3. 10 Roydon Heron, 4. 28 Grace Foster
Round Three: 1. 74 Scott Wilson, 2. 33 Shane Wilson, 3. 28 Grace Foster
Std Stock Ladies
Round One: 1. 55h Larissa Van Houtte, 2. 13 Hine Thompson, 3. 99h Fee Powell, 4. 28h Fi Wallbank
Round Two: 1. 55 h Larissa Van Houtte, 2. 99 h Fee Powell, 3. 77h Helen Ngakai, 4. 88h Annette Hutchby
Round Three: 1. 77h Helen Ngakai, 2. 55 h Larissa Van Houtte, 3. 99h Fee Powell, 4. 28H Fi Wallbank
DAY TWO
Super Men
Round One: 1. 67k Warwick Taylor, 2. 58 Max Andresen, 3. 69 Cordell Armstrong, 4. 4 Shane Hick
Round Two: 1. 68 Mike Foster, 2. 67 Warwick Taylor, 3. 58 Max Andresen, 4. 69 Cordell Armstrong
Round Three: 1. 97 Ray Jordan, 2. 69 Cordell Armstrong, 3. 4 Shane Hick, 4. 58 Max Andresen
Quarter Midgets
Round One: 1. 7 Aaron Wrightson, 2. 4 Taylor Clark, 3. 14 Jared Taylor, 4. 81 Ryan Barry
Round Two: 1. 7 Aaron Wrightson, 2. 96 Campbell Christie, 3. 4 Taylor Clark, 4. 14 Jared Taylor
Round Three: 1. 14 Jared Taylor, 2. 7 Aaron Wrightson, 3. 6 Conner Clark, 4. 81 Ryan Barry
Production Men
Round One: 1. 51 Steven Hannon, 2. 101 Tony Taylor, 3. 49 Bruce Mallindine
Round Two: 1. 555 Boss Harris, 2. 49 Bruce Mallindine, 3. 25 Craig Nash, 4. 101 Tony Taylor
Round Three: 1. 101 Tony Taylor, 2. 555 Boss Harris, 3. 92 Pene Hohepa, 4. 8 Rex Roycroft
Ministocks A
Round One: 1. 84 Symth, 2. 6, 3. 5 Ryan McIndoe, 4. 42 Phil Pitman
Round Two: 1. 21 Luke Pitman, 2. 11 Ryan McIndoe, 3. 5 Pitman, 4. 84m Stephen Smyth
Round Three: 1.21 Luke Pitman, 2. 96A Canaan Jorelan, 3. 97 Lance Jonson, 4. 84m Stephen Smyth
LTD Men
Round One: 1. 10 Keith Wilson, 2. 6, 3. 74 Scott Lansdowne, 4. 84 Tony Jencentho
Round Two: 1. 61 Roy Walker, 2. 74 Scott Lansdowne, 3. 10 Keith Wilson, 4. 44 Peter Blacklock
Round Three: 1. 10 Keith Wilson, 2. 61 Roy Walker, 3. 84 Tony Jencentho, 4. 74 Scott Lansdowne
B Grade Men
Round One: 1. 6d Peter Marquard, 2. 74 Jesse Stoney, 3. 43 Stuart Hutton, 4. 69 Dave Seymour
Round Two: 1. 6d Peter Marquard, 2. 17 Stephen Corey, 3. 43 Stuart Hutton, 4. 69 Dave Seymour
Round Three: 1. 43 Stuart Hutton, 2. 6d Peter Marquard, 3.17 Stephen Corey, 4. 40 Karl Sturmfells
STD Stockcar Mens
Round One: 1. 88 Justin Hutchby, 2. 99 Mark Powell, 3. 77 Kevin Ngakai, 4. 818 Darcy Merchant
Round Two: 1. 55 Neville Hazleton, 2. 77 Kevin Ngakai, 3. 28 Stephen Wallbank, 4. 88 Justin Hutchby
Round Three: 1. 55 Neville Hazleton, 2. 77 Kevin Ngakai, 3. 88 Justin Hutchby, 4. 13 Gary Bankart
C Grade Men B
Round One: 1. 23 Dave Cortesi, 2. 8 Craig DeWaal, 3.29 Dean Stephens, 4. 4
Round Two: 1. 23 Dave Cortesi, 2. 29 Dean Stephens, 3. 41k Steve Moor, 4. 45t Russell Frear
Round Three: 1. 45t Russell Frear, 2. 41 David Jones, 3.23 Dave Cortesi, 4. 37k Craig Shortridge
Novice/Youth
Round One: 1. 4 Fraser Blacklock, 2. 68 Shaun Payne, 3. 20, 4. 41k Laura Moor
Round Two: 1. 69 Curtis Lambert, 2. 20wr Jaeden Cross, 3. 3 Brad Cross, 4. 68 Shaun Payne
Round Three: 1. 41k Laura Moor, 2. 68 Shaun Payne, 3. 69 Curtis Lambert, 4. 3 Brad Cross
Mini Stock B
Round One: 1. 96 Roger Johnson, 2. 84 Ryan Smyth, 3. 72 Paul Williams, 4. 97 Lance Johnson
Round Two: 1. 96 Roger Johnson, 2. 97 Lance Johnson, 3. 72 Paul Williams, 4. 96 Nick Simpson
Round Three: 1. 97 Lance Johnson, 2. 96 Roger Johnson, 3. 84 Smyth, 4. 95 Alex Johnson
Super/LTD Ladies
Round One: 1. 10 Debbie Wilson, 2. 74 Angie Wintle, 3. 61 Julie Graydon, 4. 44 Chloe Blacklock
Round Two: 1. 10 Debbie Wilson, 2. 74 Angie Wintle, 3. 61 Julie Graydon , 4. 58 Shirley Andresen
B Grade Ladies
Car 38 Rose Sparrow won all three rounds
Production Ladies
Round One: 1. 51 Wendy Scott, 2. 49 Hine Thompson, 3. 101 Debbie Beadle, 4. 8 Didi Munchaster-Wright
Round Two: 1. 49 Hine Thompson, 2. 20 Jessica Cross, 3. 4 Anita Sloot, 4. 51 Wendy Scott
Round Three: 1. 49 Hine Thompson, 2. 20 Jessica Cross, 3. 4 Anita Sloot, 4. 8 Didi Munchaster-Wright
C Grade Ladies
Round One: 1. 65 Shirley Power, 2. 24 Chloe Blacklock, 3. 45 Denise Frear, 4. 37 Kelly Aukett
Round Two: 1. 65 Shirley Power, 2. 24 Chloe Blacklock, 3. 45 Denise Frear, 4. 7 Cara Stewart
Round Three: 1. 45 Denise Frear, 2. 24 Chloe Blacklock, 3. 65 Shirley Power, 4. 37 Kelly Aukett
C Grade Men A
Round One: 1. 65 Tom Power, 2. 33M Nic Sparrow, 3. 118 Geoff Clark, 4. 74 Roger Swan
Round Two: 1. 33 Nick Sparrow, 2. 118 Geoff Clark, 3. 29k Dean Stephen, 4. 65 Tom Power
Round Three: 1. 65 Tom Power, 2. 74m Roger Swan, 3. 7 Jim Ellis, 4. 69 Dave Seymour
Jalopy
Round One: 1. 62 Willie Proffit, 2. 71 Andrew Belcham, 3. 90 Myles Greenwood, 4. 13 Dwayne Tanner
Round Two: 1. 90 Myles Greenwood, 2. 62 Willie Proffit, 3. 13 Dwayne Tanner
Round Three: 1. 95d Chris White, 2. 83m Reon Knapton, 3. 10 Roydon Heron, 4. 90 Myles Greenwood
Junior
Round One: 1. 74 Scott Wilson, 2. 33 Shane Wilson, 3. 28 Grace Foster, 4. 10 Roydon Heron
Round Two: 1. 74 Scott Wilson, 2. 33 Shane Wilson, 3. 28 Grace Foster, 4. 10 Roydon Heron
STD Stock Car Ladies
Round One: 1. 55h Larissa Van Houtte, 2. 77h Helen Ngakai, 3. 13 Hine Thompson, 4. 88h Annette Hutchby
Round Two: 1. 28h Fiona Powell, 2. 88h Annette Hutchby, 3. 77h Helen Ngakai, 4. 55h Larissa Van Houtte
Demolition Derby
WINNER David Holland
BEST DRESSED Hemi Witehira