KAIKOHE SPEEDWAY ETC TROPHY HISTORY

(Check out some of the names one these trophies, there is some real history here - more will be added as they come to hand)

EASTER TROPHIES

 

Mid North Real-estate

Super Production Trophy

2009 Tony Taylor 103, Kaikohe

2010 Bruce Mallindine 49, Kaikohe

2011 Boss Harris 555k, Kaikohe

2012 Allan Wong 55rv

 

Sam Mouat Memorial Trophy

Crafted by: Malcolm Williams, design help by: Tony & Debbie Taylor

made with NZ Swap Kauri donated by: Max & Shirley Andresen

 

2011 Aiden Eustace 57a

2012 Luke Brown 89

 

 

Easter Super Production - overall points

(ex northland champs B Grade Trophy)

B Grade Names on trophy;

1981 Gary Queenin, Dargaville

1982 Grieg Kelliher, Dargaville

1983 Ray Makene, Kaikohe

1984 Dave Clements, Dargaville

1985 Cheryl Freese, Whangarei

1986 Cheryl Freese, Whangarei

1987 Wayne Trask, Kaikohe

1988 P Donker

1989 N. Sarton

1990 Ray Ferguson

1990 D Fisher

1991 D Fisher

1996 R. Olsen

"Super Production"

2009 Tony Taylor

2010 Tony Taylor

2011 Boss Harris 555k, Kaikohe

2012 Darren Emm 102k

 

Makene Transport Easter Challenge Trophy

"Makene Trophy Super Saloons" 

1986 Des Trubshoe

1987 B Freese

1988 G Fletcher

1989 B Freese

1990 Geoff Fletcher

1991 Dave Sutton

1992 Geoff Fletcher

1993 Geoff Fletcher

1999 Kev Culley 84A

2000 Roy Walker

2001 Roy Walker "Inchman"

2002 Robbie Denison 03

2003 Chris Knight 68

2004 Roy Walker LTD 61

2005 Roy Walker 61

2006 Kyle Webster LTD 13 Mazda

2007 Mike Foster 68

2008 Dan Oliver 68

2009 Bryan Armstrong 69

2010 Max Andresen 58, Kaikohe

2011 Shane Hick 4a, Whangarei

2012 Scott Lansdowne 74

                       

Road Runner Cup - Production Men

1991 R B Ferguson

1992 Robert Bradley, Taipa 101t

1995 Kevin Hirst 28k

1994 Robbie Denison, Taipa 7t

1995 Steve Elliott

1996 Kurt Denison

1997 Dennise Ansley, Torana, Taipa 16t

2001 Shane Morris (Pox) RX7 Dargaville

2002 Craig Jones

2003 Nick Wilson

2004 Bruce Mallindine

2005 Boss Harris, subaru 555

2006 Boss Harris Subaru 555

2007 Boss Harris Subaru 555

2008 Boss Harris Subaru 555

2009 Marcus Bullen 35

2010 Marcus Bullen 35h

2011 Ray Dare 888, Taipa/Kaikohe

2012 Rex Roycroft 8k

                                   

Fergusson Cup Challenge - C Grade Men

1990 Kelvin Abbott 75M

1991 Robbie Dennison, 01, Taipa

1992 Robbie Dennison, 01, Taipa

1993 Rama Higgins 99ww

1994 Maggie Byers 15, Taipa

1998 Kev Nicole (Turtle)

1999 Kevan Culley 84A LTD

2000 Ilisa Foley, 21 Taipa

2001 Pip Jecentho 48 Taipa

2002 Roger Frear, 45 Taipa

2003 Denise Frear 45 Taipa

2004 Nigel Collyer, 7 Kaikohe

2005 Steve Hannon, 31 Kaikohe

2006 Steve Hannon 31k

2007 Nic Sparrow 33mm

2008 Jaeden Cross, Kaikohe

2009 Steve Hannon 31, Kaikohe

2010 Karl Strumfels 47, Kaikohe

2011 Scott Wilson 85, Kaikohe

2012 Todd Wilson, 85k

           

A&D Automotive LTD Cup - LTD Men 

2007 Roy Walker, Taipa 61

2008 Paul Huevell

2009 Kevin Head 95

2010 Keith Wilson 10, Kaikohe

2011 Peter Blacklock 44, Whangarei

2012 Scott Lansdowne 74

             

 

 

Grandpa Memorial Trophy

C Grade Men

Richard Bryers memorial trophy

2005 Denise Stables, Kaikohe

2007 Dave Cortesi, Kaikohe

2008 Craig Nash, Dargaville

2009 Fraser Blacklock 44, Whangarei

2010 Daniel de Waal 22, Kaikohe

2011 Not Run due to weather

2012 Scott Wilson 12k

           

Bo Snooks Memorial Cup

C Grade Lady  

2008 Wendy Scott

2009 Craig de Waal 8

2010 Carole Teixeira 35, Kaikohe/Taipa

2011 Scott Wilson 85, Kaikohe

2012 Rachel Hannon, 50k

 

Ashby Memorial Trophy - C Grade

trophy swaps on alternate years between the men and lady C Grade drivers

Pene Ashby Memorial, Sponsored By; Joyce Whanau & Loman

2001 Roger Frear 45 & Pip Jencentho 48

2002 Anthony Scott 15D

2003 Roger Frear 45

2004 Mere Poharama

2005 Wendy Scott

2006 Steve Hannon

2007

2008 Nic Sparrow, Meremere

2009 Wendy Scott 12, Kaikohe

2010 Steve Hannon 12, Kaikohe

2011 Wendy Scott 12, Kaikohe

2012 Sonny Halliday 56

                       

Production Lady Easter Challenge Trophy

(Wendy Scott Ladies Production Challenge)

2007 Hine Thompson

2008 Hine Thompson, Kaikohe

2009 Carole Teixeira 8

2010 Carole Teixeira 3, Kaikohe/Taipa

2011 Chloe Blacklock 44, Whangarei

2012 Shirley Andresen 85k

                       

Great Grandpa's Juniors Easter Trophy

donated by the Cortesi Family

2008 Daniel de Waal 22., Taipa

2009 Charlotte de Waal 717, Taipa

2010 Scott Wilson 35, Kaikohe

2011 Shane Wilson 85, Kaikohe

2012 Nathan Canty, 53k

                       

George Waa Memorial Trophy 

Production Men B

In memory of George & Raewyn Waa

donated by; Max & Shirley Andresen

A&D Automotive, Kaikohe 

2008 Boss Harris

2009 Myles Greenwood 80

2010 Ray Dare 88, Taipa

2011 Ray Dare 888, Taipa/Kaikohe

2012 Peter Cortesi 97k

 

Kaikohe Speedway Northland

Stockcar Round Up Top Driver

2008 Roy Peel

2010 Leigh Cossey 22

2011 Leigh Cossey 22

2012 Leigh Cossey 22

 

KCC Easter Stampede

LTD Ladies Northland Champ

1996 D. Baker

2010 Lyn Yates 11a

2011 Anita Sloot 4, Whangarei

2012 Anita Sloot 4, Whangarei

 

Kaikohe Speedway

Adult Ministock Round Up

2010 Dave Decke

2011 Michael Wells 72

2012 Dave Decke 88m

 

Kaikohe Speedway

Youth Ministock Round Up

2010 Alister Clarke

2011 Luke Brown 89

2012 Ben Neave 71

 

KCC Easter Stampede

Mini Sprint Challenge

sponsored by Mike & Rose Sparrow

2010 Rose Sparrow 121k Kaikohe

2011 Rose Sparrow 121k, Kaikohe

2012 Gavin McClinchie 9

 

KCC Easter Stampede

Quarter Midget Challenge

2010 Hayden Guptill

2011 Breyton Davison 67

2012 Benjamin Le Cren 67

 

 

KCC Northland Challenge

A.T.V - Quad

2010 Darren Emm

2011 Darren Emm NZ1

2012 Darren Emm 53

 

Harry Thompson

B Grade Trophy

2012 Roger Frear 45 & Ralph Olesen 11

 

***************