Results for end of year points prize giving

 

Super Saloons

1st Bryan Armstrong. 2nd Max Andresen. 3rd Shane Hick

 

LTD Saloon

1st Anthony Dale. 2nd Keith Wilson. 3rd Jason Halliday

 

Super Production Men

1st Boss Harris. 2nd Tony Taylor. 3rd George Price

 

Production Saloon

1st Bruce Mallindine. 2nd Max Andresen. 3rd Myles Greenwood

 

Super Production Lady

1st Debbie Beadle Taylor

 

B Grade

1st Nic Caldwell. 2nd Mike James. 3rd John Hussey

 

Production Ladies

1st Shirley Andresen. 2nd Carole Teixeira. 3rd Amanda Cortesi

 

C Grade Men

1st Daniel de Waal. 2nd Craig de Waal. 3rd Culloden Highlander

 

C Grade Lady

1st Wendy Scott. 2nd Sheryl de Waal. 3rd Saffron White

 

Junior

1st Henry Dawson. 2nd Michaela Beadle Price. 3rd Charlotte de Waal

 

Points for each grade

 

Super Saloons

Bryan Armstrong 69                             49

Shane Hick 4                                        20

Max Andresen 58                                 45

Shirley Andresen 58                             14

 

LTD Saloons

Anthony Dale 44                                  116

Keith Wilson 10                                   95

Jason Halliday  302                             87

John Hussey27                                    37

Mike Marshall 33                                 6

Gary Ross 13                                       19

Debbie Wilson                                     14

 

Super Production Men

Tony Taylor 103                                   104

George Price 100                                 54

Boss Harris                                          111

 

C Grade Lady

Wendy Scott 12                                   125

Marilyn Field 17                                   17

Sheryl de Waal 22                                55

Carole Teixeira 35                                12

Saffron White   31                                48

Livvy Blacklock 24                               20

Melissa Timoti 38                                 28

 

Junior

Charlotte de Waal 22                           29

Tom Marshall 68t                                 17

Michaela Beadle Price 102                   36

Henry Dawson 50                                40

Jason Phillis 26                                     14

Axel Crawford 77                                14

Aaron Watkins 69                                14

 

Production Men

Bruce Mallindine 49                              108

Rex Roycroft 8                                    47

Craig de Waal 97                                 23

Myles Greenwood 80                           86

Paul Joyce 26                                       51

Peter Buckley 99                                  21

Max Andresen 85                                 98

Grant Kidd 777                                    18

Fraser Blacklock 88                              8            

 

Super Production Lady

Debbie Beadle Taylor 103                    119

 

B Grade

John Hussey 27                                    14

Nic Caldwell 43                                   90

Mike James 48                                     39

 

Production Lady

Didi Roycroft 8                                    40

Amanda Cortesi 34                              89

Carole Teixeira 97                                126

Jamie Lee Aukett 26                             47

Shirley Andresen 85                             180

Leanne Buckley 99                               3

 

C Men

Daniel de Waal 22                                83

Daniel Field 17                                     16

Craig de Waal 35                                 69

Wendy Scott 12                                   5

Peter Cortesi 42                                   5

Fraser Blacklock 44                             40

Daniel Field 24                                     20

Dave Cortesi 23                                   12

Colin Aukett 23                                    12

Tony Oldfield 25                                  25

Culloden Highlander 77                        54

Craig Jones 27                                     25

 

CLUB TROPHY WINNERS

 B Grade most Points

2009-10 Nic Caldwell

Junior of the year (most points)

2009-2010 Henry Dawson

C Grade Champion Lady

2009-2010 Wendy Scott

 LTD Saloon Most points

2009-2010 Anthony Dale

Production Lady Runner Up

2009-2010 Carole Teixeira

Production Saloon - Most Points, men

2009-2010 Bruce Mallindine

Super Production

 C Grade Champion Men's

2009-2010 Daniel de Waal

C Grade Driver Runner Cup

2009-2010 Craig de Waal

 A Grade Driver - Runner Up

2009-2010 Max Andresen

Driver of the Year

2009-2010 Daniel de Waal

 Most improved Production Driver

2009-2010 Rhys Andresen

Most Improved driver A Grade

2009-2010 Max Andresen

Most Improved driver ladies

2009-2010 Melissa Timoti

 Most Improved B Grade Driver

2009-2010 Mike James

 Most Improved Driver

2009-2010 Jason Halliday

C Grade Driver - Most Improved

2009-2010 Scott Wilson

 Most Improved Junior Driver

2009-2010 Not Presented

LTD Saloon - Most Improved Driver

2009-2010 Jason Halliday

 Vice presidents trophy

Sportsman of the year award

2009-2010 Anthony Dale

 Highest Points at any one meeting

2009-2010 Melissa Timoti

Hard Luck Trophy

2009-2010 Rex Roycroft

MOST PISTONS POPPED

2009-2010 Fraser Blacklock

Runner-up C Grade Ladies

2009-2010 Sheryl de Waal

Most Points - A Grade

2009-2010 Byran Armstrong

 Production Ladies Most Points

2009-2010 Shirley Andresen

 Long Service Award

2009-2010 Dave and Jenny Collyer

Worst Prepared Car for the season

2009-2001 Nic Caldwell

Outstanding Service to the club

2009-2010 Margaret Smith

2009-2010 Boss Harris 555

 Poo Paddle

2009-2010 Dave Cortesi

Team Racing

2009-2010 - draw between team six & team one

Team One: Amanda Cortesi, Henry Dawson, Sheryl de Waal, Colin Aukett, Max Andresen, Rex Roycroft

Team six: Fraser Blacklock, Bruce Mallindine, Tony Taylor, Charlotte de Waal, Daniel Field, Mike Marshall