RACE MEET 19TH NOVEMBER 2006
A&D
Automotive major Sponsors.
There was a Large turn out of both spectators & drivers for the third Race Meet
& the first Demo of the season.
Next up
was Juniors with our under 15 Scott Wilson 74 showing his skill to younger
brother Shane Wilson 41 & Kahlia Scott 17.
The
big cars had a great showing with eight Supers & LTD’s, these got everyone’s
attention with some very loud & fast exciting Racing that saw the Super 69 of
Cordell Armstrong take the first win from Max
Youth
Grade was introduced & run for the first time was also a huge success, with
Jamie Browne & George Price swapping the lead leaving brother Rhys & Lance
Andresen battling for minor places along with a number of new drivers—great the
see them along.
Mixed
Race of B Grade men, Ladies Super & LTD’s had Debbie Wilson 10 giving everyone a
dust trail to chase, the pace proved a bit much for Jesse Stoney’s new B Grade
who ended up on the infield in a cloud of steam.
Final
class of cars was a good field of Production Men with fast racing, Pene Hohepa
92 taking the checkered flag in the first round before breaking a rear strut
thus ending his days racing. Bruce Mallindine took round 2 & 3
The
final event for the day was another crowd favorite the famous Kaikohe Demo
Derby, with a field of 19 cars.
Vincent Leef was the winner for a second season in a row, a well deserved win
saw Vincent walk away with $600 cash prize & Mike Baas won the Nights
accommodation & breakfast for 2 proudly sponsored by the Copthorne Hotel &
Restort Bay Of Islands
We
also had The Road Runner tavern bring along a bus load of 15 spectators for the
event. In support of the
Production Ladies
Round one
Round Two
Round Three
1. 51
Wendy Scott
1. 49 Hine Thompson
1. 49 Hine Thompson
2. 101
Debbie Beadle
2. 51 Wendy Scott
2. 51 Wendy Scott
3. 666
Billie Howard
3. 101 Debbie Beadle
3. 101 Debbie Beadle
C Grade Ladies
Round One
Round Two
Round Three
1. 37
Jamie Lee Aukett
1. 37 Jamie Lee Aukett
1. 37 Jamie Lee Aukett
2. 65
Faith Henry
2. 65 Faith Henry
2. Faith Henry
C Grade Mens
Round One
Round Two
Round Three
1. 80
Myles Greenwood
1. 41 Steve Moor
1. 80 Myles Greenwood
2. 74
Daniel Ruderford
2. 14 Antz Thomas
2. 41 Steve Moor
3. 71
Dave Seymour
3. Andrew Jackson
3. 71 Dave Seymour
Junior
Round One
Round Two
Round Three
1. 74
Scott Wilson
1. 666 Blu Ray Joyce
1. 74 Scott Wilson
2. 17
Kahlia Scott
2. 74 Scott Wilson
2. 41 Laura Moor
3. 33
Shane Wilson
3. 17 Kahlia Scott
3. 666 Blu Ray Joyce
Super Men
Round One
Round Two
Round Three
1. 69
Cordell Armstrong
1. 68 D.Oliver
1. 67 Warwick Taylor
2. 58
Max Andresen
2. 67 Warwick Taylor
2. 69 Cordell Armstrong
3. 68
D.Oliver
3. 69 C. Armstrong
3. 68 D. Oliver